Co powinien zrobić wychowanek domu dziecka, którego nie stać na zakup lub wynajem mieszkania?

Brak środków finansowych, brak wsparcia ze strony bliskich oraz trudności ze znalezieniem pracy - to jedynie część problemów, z jakimi muszą mierzyć się wychowankowie domów dziecka po opuszczeniu placówek. Często jednak największym wyzwaniem okazuje się znalezienie nowego miejsca zamieszkania. Ceny mieszkań w Polsce lawinowo rosną. Wysokie są też ceny wynajmu. Z tego powodu wychowanków domów dziecka nie stać ani na wynajem, a już tym bardziej na zakup mieszkania. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, sprawdź, gdzie szukać wsparcia. Poniżej podpowiadamy, z jakich form pomocy mogą skorzystać wychowankowie domów dziecka.

dziecko
Gdzie wychowankowie domów dziecka mogą szukać pomocy w sprawie znalezienia mieszkania?

Wychowankowie domów dziecka po opuszczeniu placówek opiekuńczo-wychowawczych muszą rozpocząć samodzielne życie. Niestety, pomoc, jaką otrzymują od państwa na tzw. usamodzielnienie się, jest kroplą w morzu potrzeb. Młodzi ludzie nie otrzymują funduszy na zakup mieszkań. Zwykle nie mają też bliskich, u których mogą się zatrzymać, a powrót do rodzin dysfunkcyjnych to często ponowne zderzenie z traumą i dramatem. Problem stanowi też niewystarczająca liczba mieszkań socjalnych. W takiej sytuacji dla wielu wychowanków jedynym wyjściem jest zamieszkanie w mieszkaniu chronionym. Rozwiązanie to jest jednak przejściowe. Co zrobić dalej? Wsparcia można szukać w fundacjach.

Jedną z fundacji, które oferują pomoc po wyjściu z domu dziecka w Płocku, jest nasza fundacja „Ich Dom”. Zapewniamy pomoc wychowankom placówek opiekuńczo-wychowawczych w usamodzielnieniu się oraz osiągnięciu społecznej stabilizacji. Głównym celem naszej działalności jest wsparcie młodych ludzi w poszukiwaniu środków pieniężnych na zakup lub remont mieszkań, w których będą mogli osiąść po opuszczeniu domów dziecka. Oferujemy im m.in. pomoc w znalezieniu pracy. Poza tym organizujemy zbiórki i imprezy charytatywne, podczas których zbieramy pieniądze na realizację ich marzeń o własnych czterech kątach. W mieszkaniach, które zapewniamy do ich dyspozycji, byli podopieczni domów dziecka mogą mieszkać tak długo, jak będą chcieli.