Telefon   (0 - 24) 262 01-31

O Fundacji Ich dom z Płocka

Uśmiechnięta dziewczynka niesie na baranach chłopcaNa pomysł założenia fundacji wpadli Elżbieta i Jan Krzescy. Historia jej powstania sięga lat 90. Fundacja zdobyła rozgłos po programie Zwyczajni – Niezwyczajni. Na jej konto zaczęło trafiać coraz więcej funduszy z rozliczeń podatkowych. Dzięki środkom z 1 proc. udało się kupić kilkanaście mieszkań dla młodych ludzi!
Choć mieszkania są własnością fundacji, młodzież może w nich przebywać bezterminowo, opłacając rachunki i… dbając o swoje gniazdka.

Jaki jest cel fundacji?

Głównym celem fundacji jest zbieranie pieniędzy na zakup mieszkań dla młodych ludzi, którzy opuszczają domy dziecka i wkraczają w dorosłe życie. Państwo nie zapewnia im środków na zakup lokali i często młodzież zmuszona jest wrócić do dysfunkcyjnych środowisk rodzinnych. To dla nich niejednokrotnie ogromna tragedia. By tego uniknąć, fundacja pomaga im na tyle, na ile to możliwe. Jest w ciągłym kontakcie z wieloma ośrodkami i instytucjami opiekuńczo-wychowawczymi oraz rodzinnymi domami dziecka. To one wskazują jej kandydatów do otrzymania mieszkania – młodych ludzi, którzy osiągnęli pełnoletniość, skończyli szkołę i muszą opuścić placówkę, która stanowiła ich dom.

Kupili już 15 mieszkań

Dzięki hojności darczyńców fundacji udało się nabyć kilkanaście mieszkań. Wszystkie zajęte są przez młodych ludzi z domów dziecka i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. W ostatnich trzech przebywają Tomek i Piotrek oraz młode małżeństwo z dzieckiem. Mogą w nich mieszkać tak długo, jak będą chcieli. Gdy zwolnią dane mieszkanie, fundacja przekazuje je kolejnej potrzebującej osobie. Mieszkania są jej własnością, a podopiecznym placówek przekazuje się je na zasadzie mieszkania hotelowego.
Fundacja wspiera młodzież również w inny sposób: wyremontowała mieszkanie w Warszawie i pomogła wytypować kandydatów do zamieszkania w lokalach z puli Urzędu Miasta Płocka.

Cieszymy się, że nasze działania przynoszą efekty!