Co wpływa na stabilizację społeczną młodego człowieka opuszczającego ośrodek opiekuńczy?
- Szczegóły
Wchodzenie w dorosłość to dla młodych ludzi czas wielu intensywnych i często sprzecznych ze sobą emocji. Z jednej strony pojawia się radość, z drugiej poczucie strachu i osamotnienia. Dlatego tak ważne jest ich wsparcie w tym pięknym, ale trudnym okresie. Niestety, tego często brakuje młodzieży, która opuszcza placówkę wychowawczą, co przekłada się na późniejsze problemy ze stabilizacją społeczną. Czytając poniższy artykuł dowiesz się, w jaki sposób można im pomóc i czego najbardziej potrzebują w tym czasie.
Środki do życia dla młodzieży usamodzielniającej się
Chyba największym problemem dla byłych wychowanków pieczy zastępczej jest kwestia znalezienia miejsca do życia i zapewnienia sobie utrzymania. Młodzież opuszczająca placówki wychowawcze zazwyczaj jest jeszcze w trakcie edukacji. Uniemożliwia im to podjęcie stałej pracy, która pozwoliłaby nawet na wynajęcie mieszkania. Pozbawione środków do życia osoby usamodzielniające się często zmuszone są do powrotu do patologicznych środowisk, z których zostały zabrane. Bez pracy, mieszkania i środków finansowych stabilizacja społeczna wychowanków domów dziecka wydaje się niemożliwa.
Jak pomóc byłym wychowankom domów dziecka w procesie stabilizacji?
Pomoc państwa dla młodzieży usamodzielniającej się nie wystarcza nawet na podstawowe wydatki takie jak żywność czy opłata czynszu, nie wspominając np. o edukacji. Dlatego realną pomoc niosą organizacje charytatywne funkcjonujące dzięki ludziom, którym nie są obojętne losy młodzieży w trudnej sytuacji. Dzięki środkom finansowym takie fundacje jak Ich Dom, mają szansę na zakup mieszkania dla dzieci z domów dziecka, które ułatwiają im wejście w dorosłość i pomagają w osiągnięciu stabilizacji. Tego typu działania mogą minimalizować patologie w społeczeństwie.