Czym są i jak działają mieszkania hotelowe?

Mieszkania hotelowe udostępniane przez Fundację Ich Dom przeznaczone są dla młodych ludzi, którzy opuszczają dom dziecka i wkraczają w dorosłe życie. Celem jest zapewnienie im dogodnego miejsca zamieszkania, aby mieli lepszy start i nie wrócili do dysfunkcyjnych środowisk rodzinnych.

Mieszkania hotelowe udostępniane przez Fundację Ich Dom

Mieszkania hotelowe wprawdzie są własnością Fundacji, jednak młodzi ludzie mogą w nich przebywać bezterminowo, opłacając rachunki i dbając o nie. W ten sposób nie tylko mają swój „dach nad głową”, ale również uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Jednak najważniejsze jest to, że nie są pozostawieni sami sobie, mają dogodne warunki do mieszkania i perspektywę na lepszy start.

Młodzież po opuszczeniu domu dziecka bardzo często nie ma odpowiednich warunków do spokojnego i bezpiecznego wkroczenia w dorosłe życie. Państwo nie zapewnia im odpowiednich funduszy i wsparcia do tego, aby mogli się usamodzielnić. Niejednokrotnie jest to dla nich ogromna tragedia. Istnieje ryzyko szybkiego powrotu do poprzedniego, najczęściej dysfunkcyjnego środowiska.

walizka leżąca na łóżku hotelowym

Dlatego właśnie powstała Fundacja Ich Dom, założona z inicjatywy Elżbiety i Jana Krzeskich. Celem jest gromadzenie funduszy, głównie z rozliczeń podatkowych (1% podatku) i hojności darczyńców, które przekazywane są na zakup mieszkań dla wychowanków domów dziecka, którzy wychodzą spod opieki ośrodków i instytucji opiekuńczo-wychowawczych. Mieszkania hotelowe przeznaczone są dla młodych ludzi, którzy pełnoletniość, skończyli szkołę i muszą opuścić placówkę, która do tej pory stanowiła ich dom. W ten sposób udało się nabyć już kilkanaście takich mieszkań. Często przebywają w nich rodziny z dziećmi. Gdy zwolni się jeden lokal, fundacje przekazuje go kolejnej potrzebującej osobie.