Jak działa polski system pomocy w usamodzielnieniu się wychowankom domów dziecka?

Osiągnięcie pełnoletności oznacza dla wychowanków domów dziecka konieczność stopniowego usamodzielniania się, czyli inaczej mówiąc przystosowania do życia poza placówką. Proces ten związany jest z opracowaniem planu usamodzielniania się, w którego realizacji podopiecznego wpiera opiekun. Jaką pomoc od państwa otrzymuje wychowanek domu dziecka po opuszczeniu placówki? O tym, jak działa polski system pomocy oraz na jakie wsparcie w dorosłym życiu mogą liczyć podopieczni placówek opiekuńczo-wychowawczych, piszemy w dalszej części artykułu.

dziecko na chodniku trzymające rodzica za rękę
Na jaką pomoc po opuszczeniu domu dziecka mogą liczyć jego wychowankowie?

Wychowankowie domów dziecka po opuszczeniu placówek wychowawczych muszą mierzyć się z trudami nowej rzeczywistości. Nie mają mieszkania, pracy ani bliskich osób, które pomogłyby im się odnaleźć w dorosłym życiu. Mogą za to skorzystać z pomocy, jaką oferuje państwo. Osoba usamodzielniająca się może liczyć na pomoc w zakresie kontynuowania nauki, znalezienia mieszkania czy uzyskania zatrudnienia. Wychowankowie domów dziecka mogą ubiegać się o:

• możliwość tymczasowego zamieszkania w tzw. mieszkaniu chronionym,
  • świadczenie pieniężne pokrywające koszty ich dalszej edukacji,
  • pomoc w usamodzielnianiu się w postaci świadczenia pieniężnego przeznaczonego np. na polepszenie warunków mieszkaniowych,
  • pomoc rzeczową dotyczącą np. zakupu materiałów na remont mieszkania czy sprzętów niezbędnych do kontynuowania nauki,
  • pomoc psychologiczną i prawną,
  • wsparcie w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

I choć państwo nie pozostawia byłych podopiecznych bez pomocy, często wsparcie okazuje się niewystarczające. Co więcej, warunki, jakie trzeba spełnić, by je uzyskać, odbierają niektórym możliwość korzystania z takich świadczeń. Wówczas nieodzowną pomoc oferują fundacje pomocy wychowankom domów dziecka. Pomoc po wyjściu z domu dziecka w Płocku zapewnia nasza Fundacja „Ich dom”. Nasze działania skupiają się głównie na zbieraniu środków finansowych na zakup mieszkań dla byłych podopiecznych domów dziecka. Takie wsparcie ułatwia wejście w dorosłość oraz uwalnia młodych ludzi od konieczności powrotu do dysfunkcyjnych środowisk rodzinnych.