Opuszczenie domu dziecka. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

Jesteś wychowankiem domu dziecka i w najbliższym czasie musisz go opuścić? A może podjąłeś już pierwszą próbę usamodzielnienia się, ale ze względu na trudności, wróciłeś do placówki? Doskonale rozumiemy, jak trudno jest rozpocząć dorosłe życie bez wsparcia materialnego i pomocy bliskich. Jeśli nie wiesz, jak poradzić sobie z wyzwaniami czekającymi Cię po opuszczeniu domu dziecka lub jesteś osobą, która chce pomóc takim ludziom, zobacz, co możesz zrobić.

Znalezienie mieszkania po opuszczeniu domu dziecka

Pierwszym krokiem do samodzielnego życia jest znalezienie dachu nad głową. Niestety, choć brzmi pięknie, wcale tak nie jest. Osoby opuszczające domy dziecka zazwyczaj nie ukończyły jeszcze nauki, a więc nie mają pracy. Jeśli jest to możliwe, warto przemyśleć pozostanie w placówce do momentu zakończenia edukacji.

Byłym wychowankom przysługują także lokale socjalne, którymi dysponuje gmina, dlatego dobrze jest jak najszybciej rozpocząć proces ubiegania się o przyznanie takiego mieszkania. Jeśli udało Ci się znaleźć pracę przed opuszczeniem placówki, warto na początku poszukać mieszkania lub pokoju na wynajem – druga opcja znacznie obniży koszty utrzymania.

dzieci

Skorzystanie z pomocy fundacji

Istnieje wiele organizacji pozarządowych, które pomagają w zakupie mieszkania dla wychowanków domu dziecka. Niektóre świadczą także pomoc materialną lub prowadzą kursy np. z ekonomicznego gospodarowania pieniędzmi. Jeśli więc nadal przebywasz w domu dziecka, poproś swojego opiekuna o zgłoszenie do wybranej przez was fundacji. Działają one dzięki zbiórkom charytatywnym i przekazywanemu 1% podatku. Korzystanie z ich pomocy nie wiąże się z utratą świadczeń przyznawanych przez państwo.