Trudności polskiego rynku mieszkaniowego, a losy wychowanków domów dziecka

Ceny mieszkań w Polsce rosną lawinowo. Ich zakup bez wsparcia bliskich i możliwości ubiegania się o kredyt dla wielu młodych ludzi pozostaje jedynie w sferze marzeń. Marzenie o własnym lokum jest jeszcze trudniejsze do zrealizowania w przypadku wychowanków domów dziecka. Byli podopieczni placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych zwykle nie mogą liczyć na wystarczającą pomocy państwa, a już tym bardziej na pomoc krewnych. Jak mogą poradzić sobie z tą trudną sytuacją? O tym, na jakie formy pomocy w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych mogą liczyć wychowankowie domów dziecka oraz gdzie mogą szukać wsparcia, piszemy poniżej.

dziewczyna w bluzce w paski
Mieszkanie dla wychowanków domów dziecka – kto może się o nie ubiegać?

Osoba, która po ukończeniu pełnoletności opuszcza dom dziecka lub inną placówkę opiekuńczą zostaje objęta tzw. pomocą w zakresie usamodzielnienia się. W jej zakres wchodzi m.in. wsparcie finansowe na usamodzielnienie wychowanka domu dziecka i kontynuowanie przez niego nauki, czy też pomoc w znalezieniu zatrudnienia. Jedną z form pomocy jest też wsparcie w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych. Podopieczni domów dziecka mogą ubiegać się o mieszkanie chronione oraz o mieszkanie socjalne lub komunalne. Mieszkanie chronione to lokum tymczasowe, w którym młodzi ludzie spędzają najczęściej maksymalnie dwa lata, oczekując na decyzję w sprawie uzyskania mieszkania socjalnego.

Mieszkaniami socjalnymi oraz komunalnymi dysponują gminy. Organy te przedstawiają konkretne warunki, które byli wychowankowie domów dziecka muszą spełnić, by móc się o takie mieszkania ubiegać. Najczęściej kryterium decydującym o pierwszeństwie w przyznawaniu mieszkań jest wysokość dochodu gospodarstwa domowego. Zdarza się tak, że część podopiecznych właśnie z tego powodu nie może liczyć na wynajem. Innym problemem jest niewielka liczba dostępnych mieszkań socjalnych i komunalnych. Ponadto mieszkania te często są też w złym stanie, a młodych ludzi nie stać na przeprowadzenie remontów. Ze względu na tego rodzaju trudności wsparcie w ubieganiu się o własne mieszkanie oferują fundacje takie jak m.in. nasza Fundacja „Ich Dom”.