Z jakiej pomocy mogą korzystać wychowankowe domów dziecka?

Początek dorosłego życia nie jest prosty dla żadnego i żadnej z nas. Mając jednak wsparcie rodziców, łatwiej się usamodzielnić. Niestety, nie wszyscy mogą liczyć na pomoc bliskich. Wkroczenie w dorosłość okazuje się wyzwaniem dla wychowanków domów dziecka. Nastolatkowie po ukończeniu 18 roku życia muszą liczyć się z koniecznością opuszczenia placówki wychowawczej i rozpoczęcia samodzielnego życia poza nią. Jeśli jesteś wychowankiem domu dziecka, sprawdź, na jakie wsparcie możesz liczyć.

Co obejmuje pomoc dla wychowanków domów dziecka?dzieci

Wychowankowie domów dziecka po ukończeniu pełnoletności mogą skorzystać z pomocy państwa z tytułu tzw. usamodzielniania się. Pomoc można podzielić na wsparcie w zakresie kontynuowania nauki, znalezienia mieszkania czy też podjęcia zatrudnienia. Program usamodzielniania się obejmuje też wsparcie prawne i psychologiczne.

Wychowankowie domów dziecka mogą wystąpić z wnioskiem o:

• całkowite lub częściowe pokrycie wydatków związanych z wynajmem pokoju, umożliwienie zamieszkania w bursie lub internacie, możliwość tymczasowego zamieszkania w mieszkaniu chronionym lub pomoc w uzyskaniu mieszkania socjalnego z zasobów gminy,
  • przyznanie świadczeń pieniężnych na dalszą edukację,
  • pomoc na zagospodarowanie w formie pieniężnej lub rzeczowej.

Czy każdy wychowanek domu dziecka może otrzymać pomoc od państwa?

Warunkiem otrzymania pomocy jest wysokość dochodu miesięcznego, która nie przekracza 1200 zł. Jeżeli miesięczny budżet jest wyższy, wychowankowie domów dziecka mogą ubiegać się o wsparcie, ale muszą je uzasadnić trudną sytuacją mieszkaniową, dochodową, majątkową lub osobistą. Poza tym na pomoc mogą liczyć osoby objęte indywidualnym planem usamodzielnienia. Ze względu na stawiane warunki nie każdy może takie wsparcie otrzymać. Co więcej, otrzymana pomoc zwykle okazuje się kroplą w morzu potrzeb młodych ludzi. Z tego powodu powstają fundacje wpierające domy dziecka. Pomoc po wyjściu z domu dziecka w Płocku zapewnia Fundacja „Ich Dom”, której głównym celem jest wsparcie młodych ludzi w znalezieniu mieszkania i odnalezieniu społecznej stabilizacji.